Rycerz Mariusz z Pudzianowa

Najsilniejszy człowiek świata Mariusz Pudzianowski będzie twarzą obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Na widowisko artystyczne inaugurujące imprezę przybędzie w stroju rycerskim.

– Swoją posturą i wyczynami przypomni o piętnastowiecznym Mikołaju Powale z Taczewa, który ostrza toporów gołymi rękoma zginał – mówi Edward Chudzik, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury. – Powała został uwieczniony przez Henryka Sienkiewicza w „Krzyżakach”.

Oprócz Pudzianowskiego w inauguracji obchodów na Zamku Królewskim wezmą udział pomysłodawca wiceminister kultury Piotr Żuchowski, aktor Daniel Olbrychski, sarmacki pieśniarz Jacek Kowalski, lider zespołu Armia Tomasz Budzyński, który ma skomponować pieśń z okazji jubileuszu bitwy.

Wybitny mediewista prof. Henryka Samsonowicz opowie podczas spotkania na zamku o dyplomacie Pawle Włodkowicu, który po bitwie grunwaldzkiej na soborze w Konstancji przekonał papieża do polskich racji, że warto ludy pogańskie pokojowo, a nie jak krzyżacy – mieczem.

Warszawianie będą mogli zobaczyć w środę paradny przemarsz XV-wiecznych rycerzy.

O godz. 10.45 spod Teatru Polskiego w Warszawie wyruszą konni, a z nimi pieszo w kierunku Zamku Królewskiego podążać będzie herold z bębnem, który ogłaszać będzie nowinę o bitwie.

Oceń wpis: 
(0 głosów)

Copyright 2013 © Pudzian Team
administracja i technologia:
Obsługa stron WWW